دنیایی سراسر از احتمال ناب، نقل قولی از ریچارد فاینمن

دنیایی سراسر از احتمال ناب، نقل قولی از ریچارد فاینمن

 

یک نقل قول جالب از Richard Feynman (فیزیکدان نظری آمریکایی) در لابه لای نوشته های خودم پیدا کردم که عمیقا من را در فکر فرو برد، نقل قولی با این مضمون:

می‌دانی، شگفت‌انگیزترین اتفاق امشب برای من رخ داد. داشتم می‌آمدم اینجا، سر راه سخنرانی، از پارکینگ وارد شدم. و باور نخواهید کرد که چه اتفاقی افتاده است. من ماشینی با پلاک ARW 357 دیدم می‌توانید تصور کنید؟ از بین میلیون‌ها پلاک در ایالت، چه شانسی داشتم که آن پلاک خاص را امشب ببینم؟ شگفت انگيز است!”

خب باید بگویم هر چیزی که در زندگی هایمان رخ می‌دهد غیر معمول بوده و هست و خواهد بود، هر اتفاقی که رخ می‌دهد، احتمال خیلی کمی وجود داشت که رخ دهد ولی اتفاق افتاد، وجودیت تمام اتفاقات زندگی ما خاص بوده اما ماهیت آن‌ها نه.

 

بیاید از منظر ماهیت به این نقل قول بپردازیم، تعبیر من نسبت به این جمله این است:

“ریچارد فاینمن: باور نمی‌کنید که امروز برای من چه اتفاقی افتاد!

مردم: خب چه اتفاقی افتاد؟

ریچارد فاینمن: کاملا هیچی.”

 

شاید ما انسان ها فکر می‌کنیم هر چیزی که برای ما اتفاق می‌افتد دارای معناست اما باید بگویم بیشتر این دیدگاه ناشی از تفسیر ما از یک رویداد است، که این تفاسیر را می‌توان ریشه در دین، فرهنگ و جامعه جست و جو کرد، هر رخداد را می‎‌‌‌توان به هزاران متد تعبیر و تفسیر کرد، تفسیر من با دیگری یکی نیست، کدام یک از ما درست می‌گوید، می‌بیند و می‌فهمد؟ باید بگویم هیچ یک از ما.

من آن را می‌بینم، تنها آن را (ذهنی بی هیچ سوگیری)، آیا این واقعی نیست؟ آنی که در آینه نظاره‌گر من است کیست؟ من یا تصویر من؟ واقعیت وجود ندارد، اما می‌شود گفت: واقعیت عبارتی دارای کاربرد برای ما نیست، برای من است.

 

واقعیت دو بعد دارد، بعدی که خود را برای تو نمایان می‌سازد و بعدی که تو آن را برای خود نمایان می‌سازی، که البته هر دو آن‌ها قابل تعریف و تفسیر است، چیزی که خود را برای تو می‌نمایاند همراه با چیزی که تو آن را برای خود می‌نمایانی متفاوت از آن چیزی‌ست که هست. این است واقعیت، واقعیتی منحصر به فرد و سرشار از نقص برای تو.

 

تمام رخدادهای زندگی ما بی‌معنا و خاص است، دنیایی سراسر از احتمال ناب.

 

 

 

پی‌نوشت: نقل قول‌های دیگر ریچارد فاینمن را می‌توانید در این لینک بخوانید.

 

1 دیدگاه برای “دنیایی سراسر از احتمال ناب، نقل قولی از ریچارد فاینمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *